Nebudeme tady podrobně popisovat jeho kariéru a největší sportovní úspěchy, na to máme v jeho 38 letech ještě čas a jejich výčet snadno najdete na internetu. Spíše se zaměříme na jeho cestu z Pitína k velkému fotbalu a jeho prvnímu velkému mezinárodnímu úspěchu, kterým vyvrcholilo Mistrovství světa hráčů do 20 let v Kanadě právě v tomto týdnu před 18 lety.
K fotbalu se dostal díky řediteli ZŠ Pitín Vl. Ogrodníkovi st., který ho poslal v 1. třídě na nábor dětí do fotbalové přípravky v Bojkovicích. Tam začínal pod vedením trenérů J. Krejčiříka, L. Valtera st. a P. Prachaře, dokonce i své první kopačky dostal od nich. Už od prvních zápasů na hřišti mezi svými spoluhráči vynikal, na turnajích si ho všimli trenéři z klubu Synot St. Město, kteří v té době hledali talenty na sportovní školu a začínající Fotbalovou akademii. Od třetí třídy ke Kúdelům jezdili trenéři ze Synotu a přemlouvali rodiče, aby kluka dali k nim do Staré Město u UH. Nebylo to snadné, v té době bylo náročné spojení, a tak Ondra dál trénoval v Bojkovicích a na turnaje si pro něj jezdili trenéři ze Synotu. Do 5. třídy ZŠ chodil v Pitíně, do sedmé /tehdy sportovní/ třídy na ZŠ v Bojkovicích. Od 6. třídy jezdil sám vlakem, na vlakovém nádraží v Kunovicích Ondru vyzvedávali zástupci Synotu a po tréninku zase vozili zpět, Ondra se domů dostával večer kolem sedmé hodiny a teprve po večeři zasedl k úkolům. Bylo to náročné období, neměl čas na dovádění s kluky na vesnici, přišel o tuto část dětství Ale protože měl fotbal moc rád, dělal pro něj vše. Stalo se, že unavený ve vlaku usnul, cestující do Pitína ho poznali a ve vlaku budili, aby nepřejel.
Od sedmé třídy mu ředitel bojkovské ZŠ Z. Ogrodník st. umožnil úlevy z odpoledního vyučování a mohl do St. Města na stále náročnější tréninky jezdit sám. Po sloučení mládežnických akademií St. Města a Uh. Hradiště však již musel od 8. třídy nastoupit na sportovní ZŠ do UH a potřebnou logistickou, finanční, morální i časovou podporu mu věnovali jeho obětaví rodiče.
V 15 letech dostal svou první profesionální fotbalovou smlouvu, v kategorii starších žáků, mladších a starších dorostenců byl vyhodnocen jako nejlepší hráč klubu Slovácko. Díky tomu dostal již v 16-ti let nominaci do reprezentace U-17. Jeho první reprezentační start byl na mezinárodním turnaji v Polsku, tam byl vyhodnocen nejlepším hráčem celého turnaje a tím se nastartovala jeho reprezentační kariéra.
28. května 2005 nastoupil poprvé jako střídající hráč v prvoligovém zápase za A-tým FC Slovácko a 7. srpna 2005 si připsal svůj první debut v základní sestavě v Jablonci, kde v 64. min zápasu vstřelil i svůj první ligový gól.
Jeho hlavním mládežnickým úspěchem bylo zmíněné Mistrovství světa U20 v r. 2007, kde se výraznou měrou i vstřelenými góly podílel na zisku historické stříbrné medaile. Finálový zápas Ondry s budoucími hvězdami světové kopané jsme v Pitíně za hojné účasti místních fanoušků sledovali na fotbalovém hřišti, kdy se o organizaci veřejné produkce na improvizovaném plátně postarali místní ochotné dobré duše.
V únoru 2008 je trenérem Brücknerem Ondra poprvé povolán do reprezentačního A týmu k přátelskému utkání na Kypru, v oficiálním zápase seniorské reprezentace Ondra debutoval v březnu 2019 proti Brazílii!!! Za fotbalový A tým České republiky odehrál celkem 10 zápasů.
Jeho cestu na klubové úrovni možná znáte – Slovácko -> Sparta -> Kladno -> Ml. Boleslav -> Šymkent (Kazachstán) -> Liberec -> Slavia -> Jakarta (Indonesie) -> a nyní čerstvě Žižkov. 354 zápasů v české lize, 26 gólů, 3x ligový titul, 6x vítěz Českého poháru. K tomu přidejte všechny ty úžasné zápasy v evropských ligách vč. Ligy Mistrů, a i když je Ondra skromný kluk, tak o jeho popularitě svědčí i 184 tis sledujících na Instagramu. Kromě mnoha osobních sportovních ocenění obdržel Ondřej Kúdela u příležitosti 620. výročí Pitína od starosty obce Záslužné vyznamenání za mimořádný přínos při rozvoji obce.
Chtěli jsme tímto poněkud historicky netradičním Střípkem taky ukázat dětem, že to jde, jít z malé vesnice za svým cílem, podřídit mu všechno a dosáhnout až na mistrovské tituly, zahrát si v nejvýznamnější lize světa na nejlepších evropských stadionech a reprezentovat svoji zemi. Chceme také povzbudit i jejich rodiče, kteří stejně jako Kúdelovi musí pro dítě a jeho koníček, ať je jím třeba fotbal v TJ Pitín , folklór v DFS Pitíňánek, hasičský sport v SDH Pitín nebo umělecký obor kdekoliv jinde, mnohé obětovat. A i když děti nedojdou na nejvyšší úroveň jako Ondra, koníček z nich udělá cílevědomější, pro kolektiv obětavější a charakterově vyzrálejší lidi.
Obec Pitín
Pitín 18
687 71 Bojkovice
Tel.: +420572641332
E-mail: obec@pitin.cz
Svátek má Sandra
Státní svátky a významné dny na dnešek:
Zítra má svátek Bartoloměj